Regenerace a ledová voda

Proč Wim Hofova metoda pomáhá s regenerací po cvičení?

Víte, proč praktikanti Wim Hofovy metody zažívají rychlejší regeneraci po cvičení? Pokud ne, čtěte dál! V tomto příspěvku vysvětlím, jak Wim Hofova metoda může pomoci s regenerací svalů a celkovým sportovním výkonem.

Důležitá je správná regenerace svalů

Cvičení způsobuje trauma vašim svalům, což znamená, že se v nich objevují mikroskopické trhlinky. Vaše tělo tyto trhlinky opraví a zabrání tomu, aby se znovu objevily, tím, že umožní svalům růst zpět větší a silnější. Tento proces se nazývá regenerace svalů. Pokud však svalům nedáte dostatek času na regeneraci, poškození se zhorší a síla a odolnost svalů se sníží. To může nakonec vést k nepříjemným zraněním.

Jak Wim Hofova metoda zlepšuje regeneraci svalů?

Intenzivní používání dechových cviků a chladové terapie, které jsou dvěma důležitými pilíři Wim Hofovy metody, se ukázalo být velmi účinné při regeneraci svalů. Proto tuto metodu využívají jak profesionální, tak i amatérští sportovci jako doplněk svého regeneračního procesu.

Proč je dobré se po cvičení vykoupat v ledové vodě?

Uvažovali jste někdy o tom, že si po cvičení dáte studenou sprchu nebo ledovou lázeň? Pokud ne, tak nejste sami. Mnoho sportovců to dělá pravidelně a dokonce vám to doporučují! Ponoření se do ledově studené vody může snížit svalovou zánět a vyplavit kyselinu mléčnou. Jak to funguje? Kromě mikroskopických trhlin ve svalech trpíte po cvičení také zánětem svalového tkáně. Studená voda omezuje další otok. Studená voda také způsobuje, že se vaše krevní cévy stahují. Poté se vaše cévy postupně rozšiřují. Tento proces pomáhá regulovat váš krevní oběh a vyplavuje odpadní produkty, jako je kyselina mléčná, z postiženého tkáně. Nedám dopustit na ledovou koupel po kole.

Výhody dechových cviků

Praktováním dechových cviků Wim Hofovy metody dosáhne vaše tělo stavu relaxace a regenerace rychleji. Je to proto, že těmito cviky můžete ovlivnit svůj autonomní nervový systém. Cvičení pomáhají přepnout vaše tělo z aktivního nervového systému (sympatického) do režimu regenerace (parasympatického).

Můžu metodu využít ke zvýšení sportovního výkonu?

Metoda nejenže pomáhá s regenerací svalů, ale také podporuje váš celkový sportovní výkon. Například častým cvičením také profitujete z lepšího spánku, méně stresu, větší koncentrace a zlepšeného kardiovaskulárního zdraví. Všechny tyto výhody přispívají k vašemu sportovnímu výkonu. Jak vidíte, sport a Wim Hofova metoda se k sobě skvěle hodí!