Meditace: jak zpomalit

Meditace: Jak se naučit zpomalit

Meditace je skvělý a účinný způsob, jak se znovu naučit zpomalit a zbavit se zmateného stavu mysli, ve kterém se mnozí z nás nacházejí. Meditací je možné soustředit vědomou pozornost neboli mindfulness. Pokud budete meditaci praktikovat s trpělivostí pozorností, budete moci přistupovat k vnitřnímu klidu, který v každém z nás existuje. Každý může dosáhnout tohoto vnitřního klidu a začít meditovat, aby našel novou úroveň klidu. To nejdůležitější je sebedisciplína a pravidelné provádění meditačních cvičení.

Poznáváte ten pocit, že se vám mysl rozptyluje a že pravidelně přemýšlíte – ať už o pracovních povinnostech nebo například o společenských příležitostech? Meditace vám umožňuje být v přítomném okamžiku, což je časový rámec spojený se šťastnými pocity. Může zvýšit vaši pozornost, postavit se proti blouzení mysli a přemýšlení. Meditace vám pomáhá zůstat soustředěný a ignorovat rozptýlení kolem vás.

Meditace jako cvičení pro váš mozek

Podobně jako cvičení je dobré pro vaše tělo, meditace pomáhá zformovat vaši mysl. Několik studií ukázalo, že když meditujete, jste schopni kontrolovat své vnitřní prožívání. Meditace však není lékem na emoční a psychologické stresové poruchy. Má však mnoho mimořádných výhod pro lepší náladu a celkové blaho. I jen pár minut meditace denně vám může pomoci uklidnit vaši mysl a bránit silným vzorcům myšlení, které podporují obavy.

Kromě toho má meditace také mnoho výhod pro váš mozek. Meditace posiluje nervové spojení v mozku a může doslova změnit konfiguraci těchto sítí. Když meditujete pravidelně, můžete dosáhnout zdravější neurobiologie, která přispívá k většímu pocitu štěstí, snižuje duševní stres a umožňuje vám získat lepší koncentraci.

Udržujte svůj mozek mladý

S meditací můžete udržet svůj mozek mladý. Přirozeně se lidský mozek začíná degenerovat už ve dvaceti letech. Ale s meditací si můžete udržovat zdravý mozek. Je prokázáno, že meditace zahušťuje prefrontální kortex. Jedná se o část mozku, která řídí vyšší mozkové funkce, jako je koncentrace, uvědomění a rozhodování. Podrobný výzkum odhalil, že s meditací se vyšší mozkové funkce stávají silnějšími, zatímco nižší mozkové aktivity se snižují. Jinými slovy, jste schopni trénovat svůj mozek, aby zůstal silný a zdravý. Neurovědkyně objevila v jedné ze svých studií, že zkušení meditátoři ve věku 40-50 let měli zdravě udržovanou frontální kortex a měli stejné množství šedé hmoty jako průměrný 20-30letý člověk.

Začněte meditovat

Když chcete jako nezkušený praktikant začít s meditací, musíte projevit pevnou vůli, protože výsledky meditace nejsou okamžité. To nejdůležitější, co musíte udělat, je cvičit pravidelně. Jakmile však začnete cvičit, brzy poznáte výhody. Meditace má pozitivní vliv na vaše duševní zdraví, zvyšuje vaši paměť a pozornost a zvyšuje vaši hladinu serotoninu. Meditační cvičení jsou velmi jednoduchá a nepotřebujete k nim žádné zkušenosti ani další vybavení. Stačí si prostě sednout do pohodlné polohy a začít se soustředit na svůj dech. Když se vaše pozornost rozletí, jemně ji vraťte zpět ke svému dechu. Existuje nespočet metod, jak meditovat a vytvářet zdravý mozek a tělo.

Metoda Wim Hofa je naprosto vynikající způsob, jak meditovat bez jakékoliv předchozí praxe a zlepšit své duševní zdraví.